napaść na polską agencję opieki działającą w Niemczech

napaść na polską agencję opieki działającą w Niemczech

W ostatnim czasie ma miejsce bezprecedensowa akcja wymierzona przeciwko małej polskiej firmie działającej w branży opieki domowej w Niemczech.

Oto w ostatnich dniach działające od wielu lat polskie zrzeszenie agencji opieki domowej uderza w jedną z najstarszych firm z branży.

Ofiarą ataku jest mała butikowa firma wyspecjalizowana w świadczeniu wysokiej jakości usług opieki domowej w Niemczech. Opiekunowie delegowani przez firmę zarabiają ok. 8.000 PLN - 9000 PLN netto za 160 h pracy w miesiącu, a firma zapewnia wszystkim opiekunom bezpłatny dojazd do Niemiec, bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie oraz bezpłatne szkolenia językowe i zawodowe. Lwia część opiekunów zarabia powyżej 10.000,0 PLN netto miesięcznie.

Wielokrotne kontrole prowadzone od wielu lat w firmie przez nasłane na nią przez konkurencję instytucje polskie (ZUS, US, PIP, SG) oraz niemieckie (ZOLL, Finanzamt) potwierdziły rzetelność firmy, a widowiskowy wzrost biznesu potwierdził najwyższą jakość świadczonych usług i przede wszystkim dbania o opiekunów.

Dzięki perfekcyjnej organizacji firma w ciągu kilku ostatnich lat stała się niekwestionowanym liderem w swojej niszy.

 Firmy konkurencyjne zrzeszone w polskich organizacjach opieki postanowiły zrezygnować z rynkowego współzawodnictwa jakością i innowacyjnością. Wybrały krótką i ślepą uliczkę samodestrukcji – powzięły plan zniszczenia firmy śląc na nią donosy do urzędów, namawiając – od wielu lat - urzędników na konferencjach do uderzenia w polskiego przedsiębiorcę i organizując internetowy hejt.

Kolejna odsłona wojny z małą butikową firmą to namówienie opiekuna na niedorzeczny spór o … 574,75 euro brutto.

Mamy też do czynienia z kuriozum: w sporze opiekuna reprezentuje nie związek zawodowy, ale … organizacja pracodawców zrzeszająca konkurencję polskiej firmy.

 Co ciekawe i znamienne, polska organizacja zrzeszająca polskie agencje opieki dochodzi od … polskiej agencji opieki uznania, że

  1. umowa zlecenia jest w istocie umową o pracę, i w konsekwencji, że
  2. opiekun może dochodzić przed polskim sądem niemieckich nadgodzin naliczanych zgodnie z prawem niemieckim.

 Polską firmę wspiera pro bono Izba Pracodawców Polskich (www.ipp.org.pl) oraz Europejskie Zrzeszenie Opieki (www.VerbandPflege.eu), a obsługę prawną i procesową zapewnia … od ponad 15 lat … Brighton&Wood | European Employment Lawyers & Advisors (www.BrightonWood.com).

Oto więcej informacji i krótka refleksja n/t zdarzenia:

Zniszczyć firmę „po polsku”

Nękana marka działa na rynku od prawie dwóch dekad. Założona została przez dwoje przyjaciół – wspaniałych i pracowitych ludzi. Kilka lat temu sprzedali ją innemu imponującemu inwestorowi/przedsiębiorcy z branży. Nowy właściciel zasilił firmę finansowo, organizacyjnie i technologicznie.

Firma stała się liderem rynku w swojej niszy. Podczas gdy konkurencja szła w ilość i oszukiwanie opiekunów (opłacanie składek w systemie skumulowanym – raz na kilka miesięcy), butik przeznaczał lwią część zysków na … wynagrodzenia opiekunów. Podczas pandemii najlepsi opiekunowie przeszli z firm konkurencyjnych do najlepszej firmy na rynku. Polski przedsiębiorca stał się bardzo silnym graczem na rynku opieki domowej w Europie.

Trudno konkurować z taką firmą. Po kilku latach jest ona bardzo stabilnym podmiotem, ma świetną renomę wśród polskich opiekunów i klientów w Europie.

Konkurencja postanowiła zniszczyć firmę po polsku: zrzeszyła się, hejtowała, donosiła, a teraz przekroczyła rubikon: Polska organizacja pracodawców uderza w firmę delegującą opiekunów. Polska organizacja pracodawców reprezentuje nie pracodawcę, ale opiekuna przeciwko polskiemu przedsiębiorcy.

Co się teraz stanie?

Opiekun za 5 do 7 lat przegra proces, który toczy się o symboliczne 574 euro brutto.

Od organizacji pracodawców reprezentującej opiekuna odeszli w ostatnim czasie znaczący pracodawcy. W ostatnich latach ma miejsce regularna ucieczka członków. Wiele firm bojkotuje konferencje i eventy organizowane przez organizację.

Polscy przedsiębiorcy potrzebują silnego wsparcia w czasie wielkich wyzwań demograficznych, technologicznych i legislacyjnych w Polsce i Europie. Osłabienie organizacji pracodawców jest smutnym ewenementem. Z drugiej strony polskie firmy powinny wystrzegać się jak ognia organizacji, które namawiają do atakowania innych firm. Organizacja pracodawców kierująca swe działania przeciwko przedsiębiorcom, uczestnicząca w walce konkurencyjnej absolutnie nie jest wiarygodna.

W ostatnich latach kilka firm założyło różne stowarzyszenia opieki domowej i każda z tych organizacji zamiast wspierać firmy w zdrowym rozwoju i w sportowej konkurencji jakością, pracowitością i innowacyjnością, organizuje donosy oraz napuszcza opiekunów do pozywania polskich przedsiębiorców. To bardzo niedobra, wręcz patologiczna praktyka. - Przedsiębiorcy nie akceptują donosicielstwa oraz kierowania destrukcyjnych kroków przeciwko firmom z branży. Każdy przedsiębiorca obawia się, że taki hejt i atak może także i jego dotknąć, jeżeli popatrzy krzywo na prezesa, którego spółka konkurencyjna jest tuż za rogiem, jeżeli nie podda się audytowi i nie wyjawi swoich tajemnic handlowych, a już na pewno, jeżeli będzie chciał wystąpić z takiej organizacji.

Opiekun w tym przypadku zostanie z niczym, poza przeświadczeniem, że został cynicznie wykorzystany przez nieuczciwych pracodawców i ich stowarzyszenie w kolejnej odsłonie wojny z uczciwie działającą firmą.

Nękana firma będzie w dalszym ciągu umacniała swoją pozycję. 

Jak zrozumieć takie praktyki?

Ostatnio ma miejsce zdziczenie obyczajów w Polsce, także w środowisku przedsiębiorców. Oto biskupi zamieszani są w skandale pedofilskie, wysocy urzędnicy zamiast chronić Polskę i strefę Schengen przed napływem nielegalnych uchodźców organizują w pięknym i godnym podziwu stylu human traffic i wspierają sprzedaż wiz przed konsulatami na turystycznym stoliku. Teraz polska organizacja pracodawców/agencji opieki zamiast chronić owe agencje, wspiera i aranżuje akcje skierowane w polskich przedsiębiorców/polskie agencje opieki. Witamy w Polsce!

Podczas najbliższej Konferencji dla Praktyków w Krakowie 5 października 2023 r. podjęta zostanie pogłębiona refleksja n/t przyszłości branży, wyzwań stojących przed branżą oraz zasad delegowania opiekunów w 2024 r.:

Legalne i zyskowne delegowanie opiekunów do Niemiec 2023/2024: Konferencja dla Praktyków w Krakowie 5.10.2023 r. | Delegowanie.pl

Formularz rejestracji

​​​​​​​