Dbamy o najwyższe standardy opieki w UE
Sekcja Opieki działająca przy IPP jest największą organizacją wspierającą polskie firmy delegujące opiekunki do Niemiec.
Ze wsparcia IPP korzysta co roku ponad 2400 firm zajmujących się transgranicznym i nowoczesnym zatrudnieniem, w tym ponad 700 polskich i niemieckich agencji opieki.

Jesteś tutaj

ZUS szuka pieniędzy w firmach kierujących za granicę pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców

Szanowni Państwo!
W ostatnich tygodniach ZUS rzucił przeciwko polskim firmom delegującym za granicę pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców nadzwyczajne siły. Inspektorzy ZUS wspierani przez Państwową Inspekcję Pracy doprowadzają do niekorzystnych dla firm przypisów składek z tytułu:

  1. diet delegacyjnych – ZUS kwestionuje w większości kontrolowanych przypadków istnienie podróży służbowej; w przypadku firmy delegującej 100 pracowników lub zleceniobiorców przez cały rok przypis wynosi od miliona do ponad półtora miliona złotych;
  2. kwater pracowniczych i innych świadczeń niepieniężnych (przypis składki wynosi regularnie ponad 30% wartości świadczeń w naturze oddanym do dyspozycji pracowników/zleceniobiorców;
  3. świadczeń wypłacanych przez zagraniczne kasy urlopowe (niemiecki ULAK/soka-Bau, austriacki BUAK etc.) i zagraniczne kasy socjalne (np. OPOC/PDOK w Belgii).

Za zobowiązania firm z tytułu składek odpowiadają bez ograniczeń i w pełnej wysokości osoby kierujące nimi: zarząd w spółce z o.o., komplementariusz, lub zarząd komplementariusza w spółce komandytowej i wspólnicy spółki jawnej. ZUS regularnie dochodzi od tych osób należności z tytułu składek od niewypłacalnych firm.

Dramatyczna sytuacja finansowa zmusza ZUS do intensywnego poszukiwania źródeł finansowania. Z firm delegujących inspektorzy ZUS uczynili stado dojnych krów. Spektakularne przypisy składek dokonywane w firmach przez inspektorów kontroli ZUS pokazują po raz kolejny, że fundamentalne w działalności eksportowej jest prawidłowe dokumentowanie delegowania.

Firmy, które stosują prawidłowe dokumenty, w sposób profesjonalny przyjmują inspektorów ZUS i dbają o swoje prawa w postępowaniu kontrolnym, przechodzą bez problemów wszystkie kontrole.

Pozostałe firmy, zwłaszcza te, które nie przywiązują żadnej wagi do umów, oświadczeń, regulaminów, ogólnych warunków, skazane są na klęskę. Trwa nowe rozdanie na rynku: przewidujemy, że w ciągu dwóch lat z rynku zniknie 60% firm delegujących. Rynek jednak nie lubi próżni. Ich miejsce zajmą pozostałe firmy, które są profesjonalnie zarządzane, które stosują sprawdzoną dokumentację i które są prawidłowo reprezentowane w procedurach kontrolnych. Stawką jest rynek wart wiele miliardów euro rocznie i ponadprzeciętne - w porównaniu z rynkiem polskim – zyski z delegowania. 

 


Wyczerpujące komentarze do przepisów o delegowaniu pracowników:www.delegowanie.pl/komentarze

Ponad 2100 stron rzetelnych, dogłębnych opracowań, przykładów z praktyki i orzecznictwa. Całość podzielona na siedem tomów. „To prawdziwa ‘Biblia Delegowania’, obowiązkowa lektura dla każdego, kto zajmuje się transgranicznym zatrudnieniem.”- Portal Delegowanie.pl; „Po raz pierwszy pojawia się na rynku wydawniczym kompletne i wyczerpujące opracowanie dla firm delegujących pracowników za granicę.” - dr Joanna Bzdok Instytut Zatrudnienia Transgranicznego; „Nikt nie zna się lepiej, niż Major, na delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej”
Tygodnik „Wirtschaftswoche”.

 

Publikacje książkowe i ebooki n/t delegowania za granicę pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców: www.delegowanie.pl

Wyczerpujące analizy podatkowe, ubezpieczeniowe i prawne na wszystkie tematy nurtujące firmy delegujące.

 

Miesięcznik delegowanie: www.delegowanie.pl/miesiecznik_delegowanie

Co miesiąc wszechstronne opracowania, analizy praktyków, najnowsze orzecznictwo na kluczowe tematy relewantne dla firm kierujących za granicę pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców.

 

Kancelaria Brighton&Wood: www.BrightonWood.com

 

Obsługa prawna, podatkowa i w zakresie A1 dla firm delegujących

Obsługa prawna, podatkowa i w zakresie A1 dla firm delegujących

Dokumentacja dla firm delegujących opiekunki do Niemiec

Dokumentacja dla firm delegujących opiekunki do Niemiec

Seminaria n/t delegowania opiekunek


Seminaria n/t delegowania opiekunek

Członkostwo w Sekcji Opieki IPP