Dbamy o najwyższe standardy opieki w UE
Sekcja Opieki działająca przy IPP jest największą organizacją wspierającą polskie firmy delegujące opiekunki do Niemiec.
Ze wsparcia IPP korzysta co roku ponad 2400 firm zajmujących się transgranicznym i nowoczesnym zatrudnieniem, w tym ponad 700 polskich i niemieckich agencji opieki.

Jesteś tutaj

DELEGOWANIE OPIEKUNEK DO NIEMIEC: PILNE!!! najnowsza, niekorzystna zmiana interpretacji ZUS. PILNE!!!

Szanowni Państwo!

ZUS w ostatnich tygodniach coraz częściej kwestionuje sposób ustalania podstawy wymiaru składek w branży opieki.

Ostatnio na przykład, jeden z oddziałów ZUS jednoznacznie stwierdził, że nie mowy o zwolnieniu przedsiębiorcy z obowiązku odprowadzania składek od diet z tytułu podróży służbowej.

Firma dotknięta zmianą interpretacji prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług opiekuńczych w Polsce i na terenie innych państw Unii Europejskiej. W tym celu zawiera umowy zlecenia z opiekunami mającymi miejsce zamieszkania w kraju. Przedsiębiorca wypłaca zleceniobiorcom wynagrodzenie oraz diety.

Zdaniem ZUS w tego typu przypadkach wypłacane opiekunom diety są fikcją i przedsiębiorca nie może wyłączyć ich z podstawy wymiaru składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych twierdzi, że w takim przypadku, wyłączenie z podstawy wymiaru składek wskazane w § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia nie ma zastosowania i należy odprowadzać składki przynajmniej od kwoty przeciętnego wynagrodzenia, które wynosi aktualnie 3.959,00 PLN.

„Oznacza to, że wiele dotychczasowych modeli optymalizacyjnych polegających na obniżaniu podstawy wymiaru składek poniżej tego progu jest zagrożonych. Dotyczy to wszystkich branż oraz części modeli optymalizacyjnych. Szczególnie bolesna jest zmiana stanowiska ZUS dla firm z branż niskopłacowych: m.in. dla branży opieki domowej, logistyki. Do dyspozycji przedsiębiorców pozostają sprawdzone modele delegowania zleceniobiorców rekomendowane przez nas od 2010 r. Fundamentalną rzeczą pozostaje dokumentacja. Musi być ona niezawodna. Na dokumentację dla zleceniobiorców składają się umowy, regulaminy oraz liczne oświadczenia i uzgodnienia dodatkowe. Dają one gwarancję, że ZUS nie dokona niespodziewanego przypisu składek.” – Powiedział dla Portalu delegowanie.pl Tomasz Major, Partner Zarządzający w Kancelarii Brighton&Wood. Kancelaria Brighton&Wood (www.brightonwood.com) od ponad 15 lat skutecznie obsługuje polskie firmy delegujące pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców za granicę. Brighton&Wood przygotowuje dla firm kompleksową dokumentację dla pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców delegowanych za granicę.


 


Wyczerpujące komentarze do przepisów o delegowaniu pracowników:www.delegowanie.pl/komentarze

Ponad 2100 stron rzetelnych, dogłębnych opracowań, przykładów z praktyki i orzecznictwa. Całość podzielona na siedem tomów. „To prawdziwa ‘Biblia Delegowania’, obowiązkowa lektura dla każdego, kto zajmuje się transgranicznym zatrudnieniem.”- Portal Delegowanie.pl; „Po raz pierwszy pojawia się na rynku wydawniczym kompletne i wyczerpujące opracowanie dla firm delegujących pracowników za granicę.” - dr Joanna Bzdok Instytut Zatrudnienia Transgranicznego; „Nikt nie zna się lepiej, niż Major, na delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej”
Tygodnik „Wirtschaftswoche”.

 

Publikacje książkowe i ebooki n/t delegowania za granicę pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców: www.delegowanie.pl

Wyczerpujące analizy podatkowe, ubezpieczeniowe i prawne na wszystkie tematy nurtujące firmy delegujące.

 

Miesięcznik delegowanie: www.delegowanie.pl/miesiecznik_delegowanie

Co miesiąc wszechstronne opracowania, analizy praktyków, najnowsze orzecznictwo na kluczowe tematy relewantne dla firm kierujących za granicę pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców.

 

Kancelaria Brighton&Wood: www.BrightonWood.com

 

Obsługa prawna, podatkowa i w zakresie A1 dla firm delegujących

Obsługa prawna, podatkowa i w zakresie A1 dla firm delegujących

Dokumentacja dla firm delegujących opiekunki do Niemiec

Dokumentacja dla firm delegujących opiekunki do Niemiec

Seminaria n/t delegowania opiekunek


Seminaria n/t delegowania opiekunek

Członkostwo w Sekcji Opieki IPP